Meniu

Straipsniai

Naujas gaminys: blokeliai iš polistireno putplasčio

Naujas gaminys: blokeliai iš polistireno putplasčio

(STATYBA IR ARCHITEKTŪRA Nr.10, 2001)

UAB "Statinių apšiltinimo medžiagos" pagrindinė veikla - statybinių medžiagų pardavimas, užsakovo interesų atstovavimas, šiltinimo projektų rengimas, techninė priežiūra. Pagrindinė įmonės specializacija - pastatų apšiltinimas iš išorės akmens vata ir putų polistirenu apdailinant dekoratyviniu tinku. Šis būdas yra gana brangus statant naujus namus. Todėl rinkoje siūlome naują gaminį, kuris leistų sumažinti statybos kaštus, o investuotojams gauti didesnį pelną bei pagerinti statybos kokybę.

Tai putų polistireno klojinys betonui, kur betonas yra konstrukcinis sienos elementas, o klojinys, užpildžius jį betonu, tampa šilumą ir garsą izoliuojančia medžiaga. Po to siena tradiciškai apdailinama.
"SAM" sistema - tai elementų komplektas iš kietojo stiroporo, skirtas šildomų pastatų ir gyvenamųjų namų statybai. Jis susideda iš dviejų elementų. Stiroporo elementai tarpusavyje jungiami kaip "LEGO" kaladėlės, užpilami paruoštu betonu (B20 0,125 m3 betono 1 m2 sienos). Betonas yra konstrukcinis sienos elementas, o tuščias stiroporo blokas yra forma betonui, liekanti sienoje, kaip puiki šilumos izoliacija. Po vidinių ir išorinių apdailos darbų siena jgauna šiluminę varžą R=4,2 m2 K/W.
"SAM" statybos technologiją galima sėkmingai naudoti bet kokiems pastatams: individualiems vienaaukščiams; iki 25 m aukščio gyvenamiesiems namams; pramoninės paskirties objektams ir sandėliams; rūsiams, šaldymo patalpoms bei dirbtuvėms; visuomeniniams objektams: parduotuvėms, paviljonams, tų pastatų apšiltinamiems pamatams. Elementai gaminami iš savaime gęstančio kietojo stiroporo žaliavos, pagamintos "BASF", "SHELL" arba "BP" chemijos gamyklose. Blokeliai lengvi ir paprasti naudoti, todėl vartotojai gali savarankiškai statyti.


MEDŽIAGOS PAKLAUSA IR DARBO SĄNAUDOS JĄ NAUDOJANT

Vieno m2 sienos konstrukcijos kaina yra 20-60 proc. mažesnė nei analogiškų konstrukcijų. Kreipėmės ir į projektavimo firmas. Projektuotojai greitai suprato, kaip aktualu gaminj pritaikyti senamiestyje, kur norint padidinti esamo statinio aukštingumą, reikia turėti kuo lengvesnių medžiagų. Ši medžiaga labai efektinga pramoninių šaldytuvų statyboje. Namų ir statinių sienų kaina atpinga apie 40 proc. Jeigu vienam m2 klasikinės mūrinės sienos sumūryjimui sugaištama 4,3 žmogaus valandų, tai naudojant naują gaminį-0,43.


NAUJIEJI GAMINIAI ATLAIKĖ IŠBANDYMĄ VĖTRA

Po kelis mėnesius trukusio jrengimų montavimo, derinimo ir bandymo pradėta tuščiavidurių blokelių iš standaus polistireno putplasčio, dar vadinamo "putų polistiroliu", gamyba. Šie lengvi, 1 metro ilgio, 25 cm aukščio ir 30 cm pločio blokeliai statybvietėje "mūrijami" nenaudojant skiedinio ar klijų - jie jungiami kaip kaladėlės iš vaikiško konstruktoriaus rinkinio. Polistireno putplasčio sluoksnio storis iš tų blokelių sumūrytoje sienoje yra 15 cm (10 cm išorinėje sienos pusėje ir 5 cm vidinėje sienos pusėje). 15 cm storio tarpas tarp išorinių ir vidinių blokelių sienelių užpildomas takiu aukštesnės klasės betono mišiniu, todėl jie vienu metu tampa liktiniais klojiniais ir labai efektyviu pastato apšiltinimo sluoksniu. Visi statinio iš tokių elementų matmenys turi būti kartotiniai 5 cm moduliui. Prireikus blokeliai pjaustomi paprastu pjūklu, tačiau ir naujasis jų matmuo turi būti kartotinas minėtam moduliui. Dėl to polistireno putplasčio blokelių paviršius kas 5 cm sudalytas poros milimetrų gylio grioveliais, žyminčiais galimą pjovimo vietą ir gerinančiais tinko sluoksnių sukibimą su tokiu "mūru".
Šio iš pažiūros paprasto statybos būdo patikimumą rodo tai, kad polistireno putplasčio blokelių - liktinių klojinių sienos gali būti keliamos iki 25 metrų aukščio. Pasak nemažą pastatų iš tokių blokelių projektavimo patirtį turinčių konstruktorių, monolitinės pastato sienos yra itin tvirtos ir standžios, o papildomai suarmavus bei tinkamai užmonolitinus sujungimo su betoniniais pamatais bei perdanga mazgus, galima statyti itin didelių eksploatacinių apkrovų veikiamus visuomeninės ar daugiabutės gyvenamosios paskirties pastatus. Ir tikrai pirmiesiems dviems individualiems namams, iš tokių blokelių statomiems Vilniaus pašonėje, Bajoruose, teko atlaikyti netikėtą išbandymą. Nors ne visos iš blokelių sudėliotos namų sienos buvo užpildytos betonu ir visai neparamstytos bei nesujungtos denginio plokštėmis, tačiau liepos viduryje siautusios vėtros su liūtimi pradėtiems pastatams jokios žalos nepadarė. 0 aplinkiniuose, jau apgyvendintuose namuose šios vėtros "nukėlė" dūmtraukius, išvartė masyvias tvoras, nuplėšė stogų skardas.


TAI ORIGINALŪS GAMINIAI

Tokios konstrukcijos pastatų statybos atirtį Lietuvos statybininkai jau turi, tačiau iki šiol jie naudojo tik lenkiškus ir vokiškus panašios konstrukcijos blokelius. Prieš kelerius metus juos importavo ir aktyviai mūsų krašto statybose diegė vilniškė bendrovė "Rubikon statyba". Be to, kai kurie privačių namų statytojai savarankiškai vežėsi šiuos blokelius, per daug nesiafišuodami bandė iš jų ręsti būstus. Lenkijoje gamintų vienam namui reikalingų blokelių nomenklatūra buvo per plati, todėl visų jų atvežimas gerokai pabrangdavo, sudėtingesniu tapdavo ir montavimas. Galbūt dėl to šis statybos būdas Lietuvoje iki šiol ne itin paplitęs, nors pirmieji namai iš polistireno putplasčio blokelių, užpildytų betonu, pastatyti dar 1996 metais. Žinodami šias aplinkybes bei jvertinę Lenkijos, Vokietijos statybininkų patirtį, pasidomėję tokių blokelių - liktinių klojinių analogais JAV, UAB "Statinių apšiltinimo medžiagos" specialistai būsimus gaminius ryžosi kiek patobulinti. Jiems pavyko taip modifikuoti blokelių formą, kad viso namo sienoms sumūryti tereikėtų dviejų rūšių gaminių iš polistireno putplasčio - eilinio sienos ir lovio formos sąraminio elemento bei vieno pagalbinio elemento pastato kampinių ar angokraščių blokelių galų sandarinimui. Vėliau, jei reikės, tikimąsi pradėti sudėtingesnių elementų iš polistireno putplasčio gamybą. Tokiais sudėtingesnės formos blokeliais galima formuoti ne tik stačiu kampu susikertančias sienas, kurti įvairius fasado architektonikos elementus, o sumontuoti net šiltą stogą.


IR STATYBININKAMS PROFESIONALAMS, IR INDIVIDUALIEMS SAVININKAMS

Naudojant gaminį, galima gerokai sutrumpinti ir atpiginti statybą. Tam nereikia jokių kranų ar keltuvų, galima dirbti atokioje vietovėje. Armatūros strypų sudėjimas tarp tuščiavidurių blokelių taip pat nesudėtingas, ypatingos kvalifikacijos nereikalaujantis darbas. Takų smulkiagrūdžio betono mišinj galima maišyti statybvietėje arba užsisakyti betono mazge kartu su betono siurbliu. Daugiausia fizinio darbo prireikia liktinius klojinius krečiant betono mišinį, tačiau ir tai statybininkui nebus per sunku. Racionalu betono mišiniu užpildyti dvi tris blokelių eiles, sumontuotas būsimo namo perimetru, po to montuoti kitas dvi ar tris blokelių eiles ir jas vėl pripilti betono mišinio. Jei iš pradžių sumontuojami viso aukšto sienų blokeliai ir vėliau užpildomi betono mišiniu, tenka statyti papildomus spyrius, kurie apsaugo sieną nuo didelio betono mišinio slėgio.


STATYBOS SPARTA IR PATIKIMA ŠILUMINĖ IZOLIACIJA

Bajoruose statomo vidutinio dydžio individualaus namo vieno aukšto sienas kelių darbininkų brigada iškėlė per savaitę. Vyrai užsisakydavo nedidelio slankumo betono mišinj, kurj statybos aikštelėje dar permaišydavo ir suskystindavo, pridėdami reikiamą kiekį superplastiklių. Dėl liepos mėnesio karščių vidudienį darbas kelioms valandoms nutrūkdavo, todėl ne itin skubėdami darbininkai per dieną betono mišiniu užpildydavo apie tris keturias blokelių eiles. Tikėtina, kad betono mazge užsisakius jau paruoštą takų mišinj, darbas būtų buvęs žymiai spartesnis.
Šis statybos būdas daug pigesnis nei mūro darbai, o ir betono mišinio vienam kvadratiniam metrui sienos užpildyti reikia ne daugiau kaip skiedinio plytų mūrui -
apie 0,14 m3. "Murijant" polistireno putplasčio blokelius, pastatas tuo pačiu metu ir apšiltinamas. Šiuose polistireno putplasčio blokeliuose nesusidaro "šalčio tiltelių" ir svarbiausia, kad su jais išsprendžiama angokraščių bei sąramų šiltinimo problema. Blokelių sienos, iš išorės nutinkuotos plonasluoksniu tinku, iš vidaus padengtos sausojo tinko plokšte, šiluminė varža gali būti apie 5 m2K/W. Be to, toje sienoje patogu "slėpti" vėdinimo kanalus, joje galima palikti vamzdžius, į kuriuos vėliau sukaišomi elektros ar ryšių kabeliai. Prireikus iš polistireno putplasčio blokelių galima formuoti atskirus vėdinimo kanalus ar konstrukcinius pastato elementus - kolonas, standumo rėmus irpan.
Dažna šeimininkė, užmiršusi, kad egzistuoja specialūs tvirtinimo varžtai, klausia, kaip prie polistireno putplasčiu apšiltintos sienos pritvirtinti spintelę, knygų lentyną ar paveikslą? Iš tiesų čia nėra jokių kliūčių, tereikia pasirinkti ilgesnį inkarinį varžtą, o ne itin masyvūs daiktai laikosi ir ant gipskartonio plokštės.
Kaip rodo kitų šalių, kur paplitęs statybos būdas iš tuščiavidurių polistireno putplasčio blokelių, patirtis, šios konstrukcijos pastatai užima apie 15 proc. individualių namų rinkos. Panašią rinkos dalj, UAB "Statinių apšiltinimo medžiagos" specialistų vertinimu, namai iš blokelių - liktinių klojinių gali užimti ir Lietuvoje.