Meniu

Sam sistema

DUK

1. Kas tai yra sistema “SAM”?

“SAM” – tai statybos sistema, kuri susideda iš betono, styroporo klojinių betonui (liktinių), kurie atlieka ir termoizoliacijos funkciją. Statybos sistema “SAM” susideda iš pagrindinio blokelio, užsklandos bei sąraminio blokelio.

2. Kodėl “SAM” – ateities statybos būdas?

Sistema “SAM” leidžia sutaupyti energiją namo šildymui, kadangi iš šių blokelių pastatytame name reikia labai nedidelių šildymo sąnaudų, kas yra aktualu pastoviai kylant šiluminės energijos kainoms. Be to, statybos sistema iš styroporo klojinių betonui priklauso “statybos be atliekų” kategorijai.

3. Kas tai yra putų polistirolo klojinys betonui (blokelis)?

Tai blokelis iš styroporo, kurio ilgis – 1 m, plotis – 30 cm, aukštis – 25 cm, turintis vertikalias ir horizontalias tuštumas, kurios statybos eigoje yra užpildomos betonu, kas sudaro monolitinę betono sieną.

4. Ar putų polistirolas ilgaamžis?

Ilgą laiką putų polistirolas pilnai išsaugo savo savybes ir charakteristikas. PVZ.: Vokietijoje namai, pastatyti iš analogiškų medžiagų, kaip ir namai, pastatyti iš plytų, draudžiami 100 metų.

5. Ar putų polistirolas pavojingas žmogaus sveikatai?

Putų polistirolas visiškai nepavojingas, tai ekologiškai švari medžiaga. Iš jo gaminami vienkartiniai indai, įpakavimai daržvėms, vaisiams, mėsai bei žuviai. Pagal sanitarines-higienines normas putų polistirolas gali “kontaktuoti” su bet kokiais maisto produktais. Putų polistirolo klojiniai betonui turi visus reikalingus sertifikarus ir pažymėjimus, leidžiančius juos naudoti statyboje.

6. Kuo putų polistirolas skiraisi nuo styroporo?

Niekuo. Tai yra ta pati medžiaga. Vakarų Europoje ji vadinama styroporu, o Lietuvoje ji vadinama polistireniniu pūtplasčiu. Žaliava, iš kurios gaminama ši medžiaga, yra styroporas.

7. Kodėl namai, pastatyti iš putų polistirolo klojinių betonui, yra geresni už namus, pastatytus iš kitų medžiagų?

Putų polistirolas – geriausia pasaulyje termoizoliacinė medžiaga. Putų polistirolo klojinių betonui siena, kurios soris 30 cm, pagal galimybes išsaugoti šilumą prilygsta plytų sienai, kurios storis turėtų būti 1,5 m. Šildymo sąnaudos “SAM” sistemos name yra 2-3 kartus mažesnės negu plytiniame name. Jūs įsitikinsite, kad “SAM” sistemos name nėra būtina pradėti šildymo sezoną, kai lauko temperatūra yra žemiau nulio laipsnių. Esant šiltesniam orui, kad palaikyti malonią temperatūrą “SAM” sistemos name, užtenka “Buitinės šilumos”, kuri atsiranda veikiant buitiniams prietaisams.

8. Ar “SAM” sistema turi privalumų šiltu metų laiku?

Žinoma, turi. Namas, pastatytas iš putų polistirolo klojinių betonui “kvėpuoja”. Žiemą tokiame name šilta ir jauku, vasarą patalpose laikosi maloni vėsa.

9. Kiek “SAM” sistema atspari ugniai?

Putų polistirolas jau seniai ir gana plačiai naudojamas statyboje. “SAM” sistemai naudojamas “STYROPOR-R” markės polistirolas, kuris priskiriamas sunkiai užsidegamų ir “savaime gestančių” medžiagų kategorijai dėl jame esančių antipireno priedų. “SAM” sistemos sienos atsparumas ugniai – 2,5 valandos.

10. Ar putų polistirolo negraužia pelės (graužikai)?

Į putų polistirolo sudėtį įeina specialūs priedai, kurie leidžia išvengti šios problemos atsiradimo (pelėms, kitiems graužikams, vabalams tiesiog “neskanūs” tokie putų polistirolo blokeliai).

11. Kodėl naudojant “SAM” sistemą namai statomi greičiau?

Šis statybos būdas primena namo statybą iš vaikškų “Lego” kaladėlių. Tuščiaviduriai blokekiai turi išpjovas, kurių pagalba lengvai ir paprastai vienas su kitu susijungia. Dėl aukštos blokelių gamybos kokybės, gaunama lygi namo siena. Dirbti su putų polistirolo klojiniais betonui yra lengva ir paprasta. Blokelių užpildymas betonu taip pat neužima daug laiko. Tai padeda žymiai sumažinti darbo bei statybos laiko sąnaudas.

12. Kiek kainuoja “SAM” sistema?

Geriausia lyginti “SAM” sistemos namus su namais, pastatytais iš plytų. Pastatyta “dėžutė” iš putų polistirolo klojinių betonui atsieina apie 20-30% pigiau negu analogiška “dėžutė”, pastatyta iš plytų.

13. Ar yra specialūs reikalavimai projektuojant namą iš “SAM” sistemos blokelių?

Namas, statomas iš “SAM” sistemos blokelių gali turėti bet kokios konfigūracijos sienas ir pertvaras. Jeigu reikalingas sienos kampas yra ne 90 laipsnių, blokelį lengva atpjauti reikalingu kampu paprasto pjūklelio pagalba tiesiog namo statybos vietoje. Tą patį galima pasakyti ir apie perdangas. Jos gali būti surenkamos gelžbetoninės, monolitinės gelžbetoninės, medinės, plieninės, kt.

14. Kiek aukštų gali būti iš “SAM” sistemos pastatyti namai?

Pagal šiandien Lietuvoje galiojančias normas – iki 25 m aukščio (8-9-ių aukštų) patatai. Vokietijoje iš analogiškų medžiagų statomi 8-9-ių aukštų pastatai.

15. Kokie pamatai reikalingi “SAM” sistemos namams?

“SAM” sistemos namams galima daryti bet kokius tradicinius pamatus. Labiausiai tinkami yra monolitiniai pamatai iš tų pačių “SAM” sistemos blokelių arba monolitinė gelžbetoninė plyta. Priklausomai nuo grunto savybių, gali būti naudojami vių tipų pamatai.

16. Iš ko daromos cokolinio aukšo arba rūsio sienos “SAM” sistemos namuose?

Cokolinio aukšto arba rūsio sienas “SAM” sistemos namuose galima daryti iš tų pačių putų polistirolo klojinių betonui (blokelių) atiekant armavimą. Rūsio išorinių sienų hidroizoliacija daroma tradiciniu būdu.

17. Koks betonas pilamas į putų polistirolo klojinius betonui (blokelius)?

Įprastas sunkusis betonas B-25 klasės su 5-20mm frakcijos žvyru, skystos konsistencijos. Jokių papildomų priedų, taip pat vibrotrombavimo nereikia. Betoną galima maišyti patiems tiesiog statybos aikštelėje. Dviejų aukštų kotedžui pilnai užteks tokios sudėties betono: 1 dalis markės M400 cemento, 3 dalys smėlio ir 5 dalys 5-20 mm frakcijos žvyro.

18. Kaip pastate išvedžiojamos inžinerinės komunikacijos?

Plastikiniai kanalizacijos vamzdžiai tiesiami klojinio viduje, prieš užpilant betoną. Sustingęs betonas apsaugo vamzdžius, taip garantuojamas jų ilgas tarnavimo laikas, nelieka avarijų atsitikimo galimybės.Elektros instaliacija ir vandentiekio vamzdžiai klojami į “vagas”, kurios išpjaunamos peiliu vidinėje polistirolinėje sienoje.

19. Kokia galima “SAM” sistemos išorės sienų apdaila?

Paprasčiausia išorės sienų apdaila – dedamas tinklelis ir dekoratyvinis tinkas. Tačiau galima išorės sienas apdailinti kuo tik nori: apmūryti plytomis, apkalti lentelėmis, skarda, Kt.

20. Kokia galima “SAM” sistemos vidinių sienų apdaila?

Vidines namo sienas rekomenduojama iškloti sausa, ekologiškai švaria sistema – tai gipso kartono plokštėmis, kurios yra klijuojamos prie vidinės putų polistirolo klojinių betonui (blokelių) sienos. Vidines sienas galima išglaistyti ir naudoti bet kokį vidaus apdailos būdą (dažymas, tapetų klijavimas, t.t.)

21. Kodėl statant “SAM” sistemos namus tam tikrus darbus galima atlikti kokybiškiau, greičiau ir pigiau?

Gera putų polistirolo klojinių betonui (blokelių) kokybė leidžia pastatyti visiškai lygias sienas. Todėl bet koks apdailos būdas – gipso kartono plokštės, plytelių klijavimas, tinkavimas, tapetų klijavimas – nereikalauja papildomai lyginti (glaistyti) sienas. Tuo pačiu yra taupomos medžiagos, laikas, darbo sąnaudos.

22. Ar tiesa, kad su “SAM” sistema galima dirbti esant minusinei lauko temperatūrai?

Taip, namus iš putų polistirolo klojinių betonui galima statyti, lauke esant minusinei (iki –15ºC) temperatūrai. Putų polistirolo klojinys betonui (blokelis) kaip termosas apsaugo į jį pilamą betoną nuo šalčio.

23. Ar stato “SAM” sistemos namus jos išradėjai ir kur apskritai jie statomi?

Vokietijoje yra pastatyta daugiau kaip 12 000 tokių namų. Tokie namai statomi praktiškai visose Europos šalyse, ypač aktyviai Prancūzijoje, Italijoje, Skandinavijos šalyse. Iš buvusių soc.šalių tokia statyba ypač populiari Lenkijoje ir Vengrijoje. Taip pat tokio tipo namai statomi JAV, Kanadoje, Izraelyje, Panamoje, kt. Įdomu tai, kad “Eurokaimelyje” , kuris bus statomas prie Berlyno Europos Sąjungos šalių iniciatyva, ir kur kiekviena ES šalis pristatys pirmaujančią statybos technologiją, Vokietija pristatys analogišą “SAM” sistemai statybos technoligiją.